استادداودصمدی آملی:از جمله اسرار، خفای انسان کامل در جامعه
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
جمعه
۱۳۹۶
دی
۲۹
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز1501
mod_vvisit_counterدیروز1926
mod_vvisit_counterاین هفته11890
mod_vvisit_counterهفته گذشته14319
mod_vvisit_counterاین ماه33638
mod_vvisit_counterماه گذشته50998
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2866989

در 20 دقیقه گذشته : 42
آی پی شما : 54.82.57.154
,
امروز : 29 دی 1396

 
 
تصویر
نمایشگاه تجسمی روایی کرب وبلا کاری ازمشکات ولایت
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۰
باسلام کانون علمی مذهبی مشکات ولایت به در خواست موسسه قرآنی ندای ملکوت اقدام به برگزاری نمایشگاهی در برج میلاد نموده . کاری متفاوت ونگاه نوع بهادثه کربلا لذا ازشما جهت باز دید از نمایشگاه دعوت به عمل می آید .  
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
استادداودصمدی آملی:از جمله اسرار، خفای انسان کامل در جامعه PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط جواد   
دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۲۷

از جمله اسرار، خفای انسان کامل در جامعه: 
یکی از کارهای مهم علمی و عملی سالک إلی الله، تحقیق و تفحّص درباره ی مسائلی است که از مجموعه ی آیات و روایات، خفا، پنهانی و مستوری آن ها فهمیده می شود.
مثلاً از روایات متعدّدی که در مورد تعیّن لیلة القدر وجود دارد معلوم می شود که لیلة القدر در میان شب های سال پنهان است. از جمله کارهای مهم سالک إلی الله تحقیق و بررسی برای یافتن سرّ موجود در این پنهانی و مستوری لیلة القدر است و یا در روایات ما فرموده اند که در میان تمامی خیرات یک عمل خیر و صالح است که موجب ورود شخص به بهشت می شود، و در میان تمامی گناهان یک گناه است که موجب دخول فرد به جهنّم می شود، منتها به جهت آن که مبادا بیان آن یک عمل صالح موجب شود که مردم دست از انجام اعمال صالح دیگر بردارند و یا مبادا بیان آن یک فعلِ گناه موجب شود که مردم به انجام گناهان دیگر مبادرت ورزند، ما آن یک عمل صالح را در میان تمامی اعمال صالح و آن یک گناه را در میان تمامی گناهان پنهان کرده ایم. این دلیلی که در ذیل این روایات آمده است خود مبیّن یکی از اسرار خفای آن یک عمل صالح و آن یک فعل گناه است که تلویحاً اشاره به آن دارد.
تمامی اموری که در شرع مقدّس به نحوی مخفی و مستور شده اند، در خفای آن ها اسراری نهفته است که راه تحصیل و نیل به اسرار آن ها برای هر سالک إلی الله گشوده است.
یکی دیگر از این موارد، انسان کامل است که روایات متعدّدی حکایت از مخفی بودن انسان کامل در میان آحاد اجتماع دارند. باید دید چه اسراری در این خفا و عدم ظهور نهفته است که با وجود تمامی برکاتی که برای ظهور و علنی بودن انسان کامل در یک اجتماع مترتّب است، همچنان سنّت الهی بر مخفی بودن اولیای الهی در میان اجتماع قرار گرفته است؟
یکی از این اسرار، پیدایش و تقویت ملکه ی حسن ظن در میان تمامی افراد اجتماع است که تمامی اشخاص یک جامعه از آن جهت که ممکن است هر فردی ولیّ ای از اولیای الهی باشد، نظر نیک به یکدیگر داشته باشند، که یکی از ضروریات وجود طهارت در مرتبه ی خیال تحقّق همین امر است، و تا هنگامی که ذرّه ای بدبینی و بی طهارتی در قوّه ی خیالِ فرد بوده باشد مشکل است که او اهل سیر و سلوک و مکاشفه شود.
یکی دیگر از اسرار خفای اولیای الهی در میان اجنماع، حصول آمادگی و استعداد لازم برای استفاضه از محضر مبارک آن ها به واسطه ی مشکلات موجود در مسیر یافتن پیر و مُرشد است؛ چرا که هر چه کتل های موجود در مسیر یافتن کامل مکمّلی بیش تر باشد، ظرفیت و استعداد آدمی برای استفاده ی  از آن محضر بیش تر می شود، که هر چه دیرتر دهند پخته تر می دهند و آنان که زود گرفته اند خام و نپخته گرفته اند.
و اما اسرار بسیار دیگری در مورد خفای اولیای الهی در میان اجتماع وجود دارد که تفکّر و تأمّل در آن ها مؤدّی نیل به اسرار غیبت حضرت بقیّة الله-عجّل الله فرجه- در عصر محمّدی نیز هست، و رساله ی عظیم الشأن «نهج الولایة» مولایم علامه حسن زاده آملی در این باب همانند کتب دیگر در آن کار می رسد. فتدبّر!
منبع، شرح رساله انسان کامل از دیدگاه نهج البلاغه ابوالفضائل علامه حسن زاده آملی
شارح، استاد داود صمدی آملی

 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور