اطلاقات صراط در معرفت نفس
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
دوشنبه
۱۳۹۷
تیر
۲۵
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز148
mod_vvisit_counterدیروز465
mod_vvisit_counterاین هفته613
mod_vvisit_counterهفته گذشته2885
mod_vvisit_counterاین ماه5821
mod_vvisit_counterماه گذشته18888
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2983263

در 20 دقیقه گذشته : 7
آی پی شما : 54.196.38.114
,
امروز : 25 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
اطلاقات صراط در معرفت نفس PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط معرفت نفس   
پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۲۵

مروری به اطلاقات صراط

همانطور که به عرض رسید فرمودند: صراط الله، همان انسان کامل است و صراط را به امام و خط و پل هم تشبیه کرده اند و فرموده اند: این پل از روی جهنم عبور می کند که بعضی مثل دویدن اسب از آن می گذرند، عده ای هم به صورت چهار دست و پا از آن عبور می کنند، بعضی هم به نحو پیاده می روند و عده ای بصورت آویزان شده که مقداری هم آتش آن ها را می گیرد از روی آن عبور می نمایند، و بعضی ها در آتش جهنم فرو می روند و خالدین فیها می شوند.

صراط را فطرت اولیه است هم نامیده اند.

تمام این اطلاقات برای قرب ذهن به این نکته است که راه سعادت خویش را گم نکنیم و به ضلالت و در دوزخ فرو نرویم. بحث ما در این چمن، پل کشیده شده روی جهنم است.

سوال: چرا به صراط، لفظ پل را اطلاق داده اند؟

این پل از کجا تا به کجا کشیده شده است؟ قبل جهنم و بعد جهنم کجاست که این پل از میانشان عبور میکند؟ هر پلی ستونی دارد ؛ ستونهای این پل در کجا بنا شده است؟

آنچه که فرمودند این است که صراط، پل کشیده شده بر روی جهنم است، یعنی صراط، پل کشیده شده از ابتدای تکوّن نفس تا فعلیت تامۀ نفس است. این (تا )، همان صراط است و واژۀ جهنم از جهیدن است نه از آتش به معنای متعارف عام. عالم را زین سان جهان نامیدند که در جهش و جهیدن است . حال چرا به آتش  تشبیه فرمودند؟ توضیح : این زمان بگذار، تا وقت دگر .

اگر بخواهیم اساس وجود و سرّ خلقت انسان را بیان داریم، می بینیم  که تمام کلمات وجودی عالم، از آیات و روایات و مباحث  کلامی، ذوقی، عرفانی، اخلاقی و . . . ، به این نکته برمی گردد که  حقیقت وجودی انسان، «اتصال بین ازل و ابد است »؛ یعنی حقیقت وجودی انسان طوری خلق شده است که  باید ازل علّی حادث را به ابد لایتناهی وصل کند و وحدت دادن به کثرات است، و به تعبیر دیگر تمام موجودات عالم و کمال وجودی شان از صراط انسان به إلیه راجعون می رسند. مراد ما از صراط، همان انسان کامل است که صراط الله استدعای تمام موجودات است که جملگی می گویند: ما می خواهیم از حدّ به در برویم. کمال خواهی و کمال جویی و حب به بقاء، زیر سر لاحدی است. در سرشت ذاتی خود فهمیده اند که رسیدن به لا حدّ، جز به صراط میسر نیست. پس این پل، همان حقیقت وجودی انسان است، یعنی فطرت سلیم او، که تمام موجودات باید از این پل به کمال برسند. اساس بقای موجودات برصراط تنظیم شده که شامل دین آنهاست. اگر صراط نباشد عالم یک لحظه بقاء ندارد، اصلا ایجاد نمی شود، یعنی تکون نمی یابد.

اگر فرمودند: «لولا الحجة لساخت الأرض بأهلها»، یعنی اگر انسان کامل که صراط الله است، نباشد، زمین، اهلش را فرو می برد.

این صراط دو پایه دارد؛ یکی در ابتدای تکون موجودات است، پایه دیگرش به فعلیت موجود که به قیامت تشبیه کرده اند وصل است. یک پایه اش در ( إِنَّا للّه ) است که  ایجاد است،( و إِلَیهِ )، همان صراط است و ( رَاجِعُونَ )، فعلیت است که پایه ی دیگر این پل است. اگر نطفه ی انسانی براساس دین الهی که  همان صراط است منعقد بشود، یعنی حرام وحلال، یعنی طهارت، در ابتدا بر روی صراط قرار گرفته و در سیر تکاملی به صراط الهی هدایت یافته است، بالذات. به فرموده امام علی علیه السلام :اگر مردم در صراط فطرتشان می ماندند ، هیچ انبیاء وهیچ کتابی برای هدایت نمی خواستند.

گام به گام شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس

منبع:  @Meshkatehvelaya

مشکات ولایت عقل و فطرت  کانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat

لینک کانال   https://telegram.me/meshkatehvelayat

آخرین به روز رسانی در شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۳
 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور