اگر یک سر سوزن قابلیت داشته باشیم شکار خواهیم شد
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
دوشنبه
۱۳۹۷
تیر
۲۵
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز149
mod_vvisit_counterدیروز465
mod_vvisit_counterاین هفته614
mod_vvisit_counterهفته گذشته2885
mod_vvisit_counterاین ماه5822
mod_vvisit_counterماه گذشته18888
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2983264

در 20 دقیقه گذشته : 8
آی پی شما : 54.196.38.114
,
امروز : 25 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
اگر یک سر سوزن قابلیت داشته باشیم شکار خواهیم شد PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط 1001kaleme.ir   
سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۳

اگر یک سر سوزن قابلیت داشته باشیم شکار خواهیم شد


اگر یک سر سوزن قابلیت داشته باشیم شکار خواهیم شد و مصداق این ادعا داستان «زهیر بن قین» است.

زهیر بن قین، از بزرگان قبیله بَجیله و اهل کوفه بود. بعد از فتنه ی سقیفه و شکاف در امت خاتم و اختلاف در خلافت، زهیر طرفدار «عثمان» شد و در زمان امام علی شمیشر را بر زمین گذاشت و به تجارت، روزگار گذراند. تا این ‌که در سال شصتم هجری، هنگام بازگشت از سفر مکه...  .


ابو مخنف از بزاری روایت کرد با زهیر بن قین بجلی از مکه بیرون آمدیم و در راه با حسین بن علی علیه السلام با هم بودیم و ما را هیچ چیز ناخوشتر نبود از اینکه در یک شب منزل با آن حضرت فرود آییم. هر وقت حسین به راه می افتاد، زهیر در جای می ماند و هر جا حسین می ماند، زهیر پیش روانه می شد. در یکی از منازل بین راه، در منزل « زَرُود»ن اچار شدیم که درآن منزل بمانیم. اراده حق بر اراده زهیر قالب شد و جای خیمه اش را بنا کرد که امام درآن مکان شب منزل کرده بود. امام حسین علیها السلام  پرسید: آن  خیمه از کیست؟ گفتند: از زهیربن قین، و سپس رسولش را فرستاد تا زهیر را به نزد خویش بخواند.
چون رسول امام بر زهیر وارد شد و خبر داد فرزند رسول خدا تو را به نزد خویش خواند، زهیر بهت زده شد و لحظه ای در همان حال بود که همسرش او را متوجه رسول امام می کند. فرستاده امام از نزد زهیر بیرون شد و زهیر هراسان بود. نه دلِ ماندن داشت و نه پای رفتن، یعنی اعتقاد او نسبت به امام علی و فرزندش حسین علیهما السلام پایش را از اراده او خارج کرد. گاهی انسان مخیر بین عقل و دل می شود. زهیر نیز چنین شد. او به بینش خود، قیام امام را خروج از دین تلقی می کرد و به دل، آن رامعصوم از خطا میدانست. بر عقل خویش عقال زد و به تلنگری به سوی دل رفت.
از دیدار امام با زهیر کسی خبری ندارد و در هیچ جایی از تاریخ  نداریم کسی سرّ دیدارش با امام را فاش کرده باشد.
واقعا بین امام و زهیر چه پیش آمد که ناگهان از آن تصور نادرست نسبت به امام و پدرش کنده شد؟ از تمام  دین  و دنیای خویش گذشت و پای برهنه، خویش را تحویل امام داد و تسلیم محض شد؟!!
خیلی از مفسرین و صاحبان نظران  بر این باورند که امام برای زهیر مکاشفه ای  پیش آورد و یا درجات بهشت و جایگاهش را  در قیامت به او نشان داد، یا تصرفی در وی کرد؛ که سی سال بر امام و پدرش علی علیه السلام بود، ناگهان متحول شد و به امام پیوست . در آن سی سال نه با امام بود، و نه بر او؛ نه شمشیر با ایشان زد، و نه برعلیه ایشان .

نکته
بین زهیر و امام چه پیش آمد که زهیر چنین متحول شد؟!

پاسخ  انشاء الله در پست بعد.

شاید شما پاسخ سوال را بدانید.

چه سری در قضیه ی دیدار زهیربن قین با امام  وجود دارد ؟ 

آیا امام حسین علیه السلام در زهیر  تصرف کرد؟ این محال است بر اساس دلایلی که اقامه خواهد شد. اگر چنین بود مدعیان بسیارند که بگویند اگر در ما هم تصرفی میکرد ما نیز از شهدای کربلا بودیم .
آیا امام برای زهیر مکاشفه پیش آورده تا جایگاهش را مشاهد کند ؟ .......................
آیا امام به زهیر بشارتی داد.که خرسند شود وبه خشنودی آن بشارت وبه طمع رسیدن به آن از دین ودنیایش دست کشید؟
اگر چنین باشد چگونه به امام  دفعتا اعتماد کرد و ایمان  آورد ؟درصورتیکه از امام گریزان بود وحاضر نبود که با ایشان روبه رو شود .
اگر سخنان امام  برایش حجت  شد چرا قبل از آنکه با امام دیدار کند ؛بعد از شنیدن آنهمه کرامات وحقانیت این شجره طیبه خود  را تسلیم امر وصی خاتم صلوات الله علیه نکرد ؟ وببش از سی سال به شرع و فتوای غاصبان خلافت عمل میکرد؟
آیا امام برای زهیر،  استدلال بر حقانیتش اقامه کرد؟ و او را به خطایش آگاه ساخت ؟ چگونه این امر در فاصله اندک محقق میشود ؟ از کسی که به او ایمان ندارد؟
نکته
حصول یقین است 
هراتفاقی که بین امام و زهیر رخ داده باشد نتیجه اش جزء یقین برای زهیر نبود .

روای گوید :
زهیر برفت نزد حسین علیه السلام ودیری نگذشت شادان وخرم بازگشت وگفت :تا چادر و بارو بنه اورا برداشتند وسوی حسین     بردند وبه زوجه اش گفت « انت طاق » (یعنی تورا طلاق دادم )به خاندن خویش ملحق شو که من نمیخواهم از ناحیت من به تو جز  خوبی رسد . ارادت این خانوم بزرگوار به آل رسول صلوات الله غرامتی داشت که به اختیار وبا جان دل پذیرفت و آن نیز دست کشیدن از  شوهر و تمام زندگیش بود.

ای عزیز بدانکه هرچیزی را بهای است و بهای حب به حسین علیها السلام  وآل  او را قیمتش خودت هستی نه آنچیز که به شما تعلق دارد. مانند اموال

سوال
برای پاسخ به مجرای دیدار امام علیها السلام وزهیر دو راه وجود دارد .

 

#پاورقی ،
حال زهیر را بعد  از خبر فرستاده امام چنین وصف کردند:
عبارت از سکوت وآرامش است چنانچه ما در فارسی گویم نقش بردیوار ،وگویند شتران راچون کنه برسر زیاد شود وآرامش از آنها ببرد ،بعضی از مرغان بر سر آنها نشینند وآن کنه ها را به منقار برگیرند وشتر در آن حال هیچ جنبشی نکند تا آن مرغان ذره ذره آن کنه ها را تمام برچینند.
حال زهیر چنین بود .

منبع:

مشکات ولایت عقل و فطرت  کانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat

لینک کانال   https://telegram.me/meshkatehvelayat

#رهگذر

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۸
 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور