اقسام حجّاج:
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
پنجشنبه
۱۳۹۷
تیر
۲۸
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز268
mod_vvisit_counterدیروز454
mod_vvisit_counterاین هفته2252
mod_vvisit_counterهفته گذشته2885
mod_vvisit_counterاین ماه7460
mod_vvisit_counterماه گذشته18888
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2984902

در 20 دقیقه گذشته : 14
آی پی شما : 54.198.3.15
,
امروز : 28 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
اقسام حجّاج: PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط 1001kaleme   
سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۱۸

اقسام حجّاج

مناسب است که انحاء حاجیان راهم مورد بررسی قرار دهیم.

1-حجّاج تاجر:عدهّ ای از اینجا که می روند با خود اشیای ارزان قیمتی را می برند ودر آنجا با قیمت گران می فروشند ودر ازای آن از آنجا اشیای ارزان قیمتی را خریداری نموده وبا قیمت گِران در ایران می فروشند؛در ضمن هواپیما سواری وهتل های سر بفلک کشیدۀ مدینه ومکّه با سرویس های مجهّز بهداشتی، ورستورانهای متلوّن به الوان انحاء خوراکی های خوشمزه وآماده، ومیوه های چیده شدۀ روی سفره از موزهای زرد رنگ دلربا،وتختهای شاهانه برای استراحت وخواب ومبلهای قشنگ برای شوخی ومطایبه، ودر ضمن یک زیارت رفتن به مسجد ین شریفین وتماشا کردن زیبائی های مناره ها وگلدسته ها وگنبدها وستونهای مجلّل وسقفهای طلائی ونقره ای وبلورین همراه با هوای بسیار خنک و یخچالی ،وبرای اینکه خالی از عریضه نباشد چند رکعت نماز هم به همراه آنان خواندن وبه همان اکتفا نمودن،ولی دربازگشت به هتلِ درجۀ یک شاهنشاهی،همه مغازه های لوکس واشیای ذی قیمت آن رامورد دقت بسزا قراردادن وخریدهای کلان تجاری وسوغاتی و.....خلاصه درحین فرود هواپیما به فرودگاه یک عرقچین بسر نهادن وبا استقبال عظیم روبرو شدن وفیلمبرداری وگاهاً هم با یک ساز وآواز دلنواز، وپیش مردم مُومُو گفتن،ودر بازار ابوسفیان یک دُم بلند خریدن ونصف آن به جهت عوام فریبی ووو...؛وکیف های عظیم الجثۀ توپر ره آورد حجّی است که این تاجرانِ  طائف دور سنگ وگل با دلی که مشتی گِل است به ارمغان می آورند.در ضربالمثل خوش مازندرانی آمده است که:«حاجی ته بارچیه؟سبزیره گرد».

2-حُجّاج تعصبّی وچشم هم چشمی که چون دیگران رفته اند نام حاجی آقا وحاج خانم دارند چرا مااین را یدک نکشیم، مگر ما از نظر آبرو وخانوادگی وحیثیت اجتماعی ومردمی کمتر از فلانی وفلانی هستیم لذا به هر وسیله ای باشد یا پول جمع می کنند ویا قرض می گیرند تا از این راه یک ثوابی هم به قرض دهنده برسانند!ویا وام می گیرد ویا محصول سبز نرسیده ومیوه های کال نپخته راپیش فروش می کنند تا درمسابقه حاج آقا وحاجیه خانم شدن،گوی سبقت راحتی از بالاتر از خود هم دراجتماع ببرند،البته سعی دارند که بدرقه واستقبالشان هم روی دیگران را کم کند وپذیرائی میهمانان گرامی هزارنفره در تالار وهتل های کذایی ورستورانهای سرشناس داشته که مایه افتخار وکرامت اجتماعی شان باشد، البته بی میل هم نیستند که هیچ حاجی ذیگری مثل او موفق به امربهتری نباشد،تا زبانزد خاص وعام باشند ودرهمه جهات جلو تر از دیگران گام بردارند.

3-حجّاج متعبّد:آنان کسانی اند که بدون رسیدن به اسرارحجّ،در سعی وتلاش زندگی،مالی به مقدار انجام حجّ بدست می دستورات الهی به حجّ می روند وسعی درانجام واجبات وترک محرمات آن دارند البته سوغاتی هم به عنوان چشم روشنی می آورندوبرای خودش وهمه اموات ودوستان هم نماز ودعا وزیارت می نمایند وبه جهت ثواب ولیمه ای هم تقدیم مدعوّین می کنند وازهمه التماس دعا دارند وبرای همه حجّ تعبدی طلب می کنند وخمس وزکات مالشان راهم حساب می نمایند.

4-حجّاجی که خوابند که خوب اند   ولی به حجّ می روند وبا حالی سوء ونامناسب مراجعت می کنند.

5-حجّاجی که سوء حال قبل از حجّ دارند ولی توفیق توبه پیدا می نمایند وحقوق الله از خمس وزکات وانجام واجبات را ادا می نمایند وحقوق النّاس را هم تأدیه می نمایند وبا تغییر حال به حجّ می روند وخوب واحسن حال مراجعت دارند.

6-کسانی که می روند وتصمیم می گیرند که بعد از مراجعت خوب بمانند ولی دوباره شکار دنیا می شوند واز نعمت استقامت بی بهره می گردند که اینان اهل حال ومَقال اند.

7-کسانی که بعد از مراجعت بر تصمیم شان می مانند واهل استقامت اند وتا آخر بر طریق صراط مستقیم می مانند وآبروی حجّ ومقام حاجی را حفظ می کنند.

8-حجّاجی که به راحتی مناسک حجّ راطی ک رده اند ودر رفت آمد ها به راحتی طیّ طریق نموده اند.

9- حجّاجی که از باب «اَفضَلُ الاَ عمالِ أحمَزُها»با سختی ومشقّاتی (ازجمله پیاده روی راههای طولانیِ هزاران کیلو متری وبه همراه اسب وچهارپا،ودر ضمن با خطرات جانی ومالی وقتل وغارتگری یاغی های گردنه ها،مریض شدنها واز قافله عقب افتادنها،وتنهایی وغریبی روبرو شدن ،وبرای حداقل شش ماه الی یک سال دوری وبی خبری از اهل وعیال ودوستان وفامیلان ووو....)به این سفر روحانی دست یازیدند ودر عین حال بعد ازمراجعت، آن معنویت را هم به خوبی حفظ کرده اند.

منبع: پیرامون اسرارحج و تجّلی اعظم، داود صمدی آملی.

 

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۰۹
 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور