یکی بود یکی نبود :
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
شنبه
۱۳۹۷
تیر
۲
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز642
mod_vvisit_counterدیروز523
mod_vvisit_counterاین هفته4241
mod_vvisit_counterهفته گذشته4520
mod_vvisit_counterاین ماه15301
mod_vvisit_counterماه گذشته19544
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2973855

در 20 دقیقه گذشته : 9
آی پی شما : 54.224.85.115
,
امروز : 02 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
یکی بود یکی نبود : PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط ابراهیم صباغی   
جمعه ۱۶ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۵۵

کمتر کسي است از ما که داستان «چوپان دروغگو» را نخوانده يا نشنيده باشد. خاطرتان باشد اين داستان يکي از درس‌هاي کتاب فارسي ما در آن ايام دور بود. حکايت چوپانی که بانگ برمي‌داشت: «آي گرگ! گرگ آمد» و کشاورزان و کساني از آنهايي که در آن اطراف بودند، هر کس مسلح به بيل و چوب و سنگ و کلوخي، دوان دوان به امداد چوپان جوان مي‌دويد و چون به محل مي‌رسيدند اثري از گرگ نمي‌ديدند. پس برمي‌گشتند و ساعتي بعد باز به فرياد «کمک! گرگ آمد» دوباره دوان دوان مي‌آمدند و باز ردي از گرگ نمي‌يافتند، تا روزي که واقعا گرگ‌ها آمدند و چوپان هر چه بانگ برداشت که: «کمک» کسي فرياد رس او نشد و به دادش نرسيد .

ای برادر قصه چون پیمانه است               اندرون وی بسان دانه است               دانه را معنا بگیرد مرد عقل               ننگرد پیمانه را گر شد نقل       هر کسی  این داستان  می خواند ویا میشنود  قوه ی خیال آنی صورتی در ذهن ایجاد میکند . اگر قوه ی خیال صورت این داستان را برای نفس انشاء نکند هرگز مفهومی در نفس  مورد ادراک واقع نمیشود.

اما بعد بگذارید داستان را دوباره برایتان باز گو کنیم.

یکی بود یکی نبود.

(یک واحد درعالم بود، نه یک عددی که دوبردارد(یکی  نبود )یعنی یک عددی نیست ، کل نظام وجود یک حقیقت واحد است،ودویئت بر نمی داردکه بگویم خدا بود زمین بود . این گفته ناثواب است که  وجود خدادر ردیف دیگر موجودات قرار داده و  بگویم خدا هست زمین است افلاک است و.و. موجودات همه جلوه ایی ازذات اوست که بقا وفنایش به اوست که انهو بگویم  خود اوست.

جلو کند نگار من تازه به تازه نو به نو                                دل برد از دیار من تازه به تازه نو به نو

زیر گنبد کبود ( مراد از گنبد نظام بیکران الهیست.وبه معنای لطیف اش نفس ناطقه انسانی رامراد است)پیره زنه نشته بود( پیر زن همان کره زمین است  ،چرا پیر زن  ،چون این زمین  کهنه عالم است   و مخلوقات بیشماری در آن تکون یافتند .  ویا به عبارتی قدیم  است ودل رباست .چرا زن چون  زن مظهر زیبایست که حق متعال زیباترین صورت را صورت انسان خلق کرد.ودر رحم این زمین استعداد محض  وجود دارد که همان  ظهور موجودات  است. وچرا نشسته براینکه کمال مطلق است .حرکت در آن متصور نمیشود ثابت وسیال است .

آسمان مرد زمین درخرد                        هرچه او انداخت این می پرود

اسبه اساری میکرد . (مراد از اسب قوه ی خیال است .در عرب اسبی که جلوتر از همه حرکت میکند را میگوید (خیل )که  دیگر اسبان از او پیروی میکنند . از این رو گفتند اسب  .چون سطان قوای انسانی  ابتدا خیال است وتمام قوا تابع اوست  ) اساری میکرد.( چرا اساری چون  قوه ی خیال سیردر محسوسات میکند همانند اسبی که بدور خودش میگردد.)(در قدیم چشمان اسب را میبستند و دور یک محوری میچرخاندن ریر پای اسب کندم .یا خوشه برنج میریختند تا از تخم از خوشه جدا شود.از این رو اگر توجه خیال رو به پایین  باشد  از ملکوت عالم بیخبر است . چون اسب  اساریست ، و اگر روبه عقل داشته باشد کلمه اساری را برمیداشتند.

یک چوپانی بود.( مرادر از چوپان انبیاء الهی است که قواه حیوانیشان را باید بپروراند تا  انسان عرشی وملکوتی  شوند به لقایی حق نائل گرددند .که وقتی باطنهایشان را میبیند می یابد که گرگ وجودیشان که همان هوا وهوس است دارد تمام استعدادها وقبلیتهایشان را میدرد  واینها از آن  بیخبرند. از این رو بانک سر میدهد گرگ  آمدگرگ آمد.

ادامه در پست بعدی.


آخرین به روز رسانی در شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۸:۲۰
 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور