عزیزان! ما هیچ دستورالعملی بیرون از قرآن و غیر از قرآن و اهل بیت نداریم.
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
سه شنبه
۱۳۹۷
تیر
۲۶
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز390
mod_vvisit_counterدیروز562
mod_vvisit_counterاین هفته1417
mod_vvisit_counterهفته گذشته2885
mod_vvisit_counterاین ماه6625
mod_vvisit_counterماه گذشته18888
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2984067

در 20 دقیقه گذشته : 5
آی پی شما : 54.81.76.247
,
امروز : 26 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
عزیزان! ما هیچ دستورالعملی بیرون از قرآن و غیر از قرآن و اهل بیت نداریم. PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط 1001kaleme.ir   
شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۹

عزیزان! ما هیچ دستورالعملی بیرون از قرآن و غیر از قرآن و اهل بیت نداریم. منتها باید کانال وجودی مان باز شود که انشاءالله می شود. تمام آقایان عرفا از همین مشرب دستورالعمل گرفتند. گاهی برنامه ای را اهل بیت ذکر می فرمایند، مثلا جناب شیخ عباس قمی در مفاتیح از امام صادق (ع) نقل می فرمایند که این دعا را در فلان زمان و مکان، به دفعات مشخصی فی المثل ده بار و یا صد بار و فلان شب یا روز بخوان. منتها توجه داشته باشید نمی شود که با مفاتیح الجنان و امثال اینها پیش بروید. اینگونه کتاب ها و امثال آن، انسان ساز نیست، کتاب، یک نوشته است، نمی توان با یک شب احیاء و عمل کردن به دستورات آن آدم شد.
تازه فرصت کافی برای انجام آن دستورات را به دست نمی آورد که خسته و کوفته و مشوش تر شده و به نتیجه هم نمی رسد و حالش بدتر و منقلب تر می شود. مگر کسانی که به یک نحوی سر و سرّی با مفاتیح داشته و متوجه شوند کدام دعا کلیدشان است تا آهسته آهسته حشری پیدا بکنند که حاصل آن هم شور و حال سطحی است.
عزیزان من! بارها متذکّر شده و می شویم که به هر دعا و کتابی نمی توان حشر پیدا کرد و به دستورات آن عمل نمود. این افکار را از سرتان بیرون کنید. برای ما اصلا تصرفات ملاک نیست. اگر هزار کتاب از یک شخص بیاورید و تصرّفات و حالات او را بیان کنید برای ما هیچ یک از اینها معیار نیست. اولین حرف ما به این آقا این است که چرا ادب مع الله را رعایت نکرده و دست تصرّف در نظام هستی دراز کردید؟ مگر عالم خدا ندارد؟ الگوی ما ائمه هستند، با اینکه دست تصرف داشتند عمل نمی کردند مگر به اذن خدا. شما در تاریخ زندگی امام علی (ع) چه مقدار تصرفات سراغ دارید؟ با وجود آن همه بیمار، چند نفر را شفا داده اند؟
یکی از مرتاضان هندی خدمت مرحوم آقا میرزا جواد انصاری رحمۀ الله علیه رسید، به ایشان می گوید من طی الأرض می کنم و می خواهم به شما هم بدهم. ایشان در جوابش چه شیرین فرمودند که ما توحید خودمان را داریم و اینها را نمی خواهیم؛ اما آن مرتاض متوجه منظورشان نشد. کسی که به مقام توحید برسد برایش طی الارض و امثال اینها مرتبۀ تنزل یافته است، تازه چیزی که به حساب و شمارش نمی آید همین است.
یکی از عرفا می گوید خداوند هیجده سال است تصرّف در نظام هستی را به من داده ولی عمل نکردم. جناب ابن عربی در کتاب فصوص الحکم، این کُد و اصل را ارائه می دهد: عارفی که به مقام «کُن» رسید اگر خدا به او بگوید بکن، چون به امر واجبی مأمور است، انجام می دهد. اگر امر نکردند و نهی الهی است انجام دادنش حرام است و انجام نمی دهد، و چنانچه خداوند او را مخیر گرداند امتحان بسیار حساسی برایش پیش می آید، مثلا گاهی در مسیر زندگی او حوادث و وقایعی از قبیل مریض شدن همسر و فرزند و پدر و مادر و اقوام و خویشان پیش می آید که مریض جزع و فزع می کند. دل عارف هم می سوزد، اما علیرغم تغییر دست تصرف به کار نمی برد (حضرت آقا در بیت اول باب نخست دفتر دل اشاره به مقام کُن دارند که در شرح آن به طور گسترده ای مطالبی را عنوان نموده ام ، اولین مرحلۀ ...... کُن است). اگر به عارف بگویند شفا بده، چون امر کردند واجب است و باید انجام دهد. اینجا اگر انجام ندهد سقوط سنگینی برایش پیش می آید. منتها واجبات این بزرگان از عوام مردم گسترده تر است. اگر نهی کردند، حرام است و نمی بایست انجام دهد و اگر امر کردند و انجام ندهد سقوط می کند. اما اگر به او اختیار دهند که هر طور میل شریف شماست، به قول شاعر:
گر مخیّر بکنندم به قیامت که چه خواهی        دوست ما را و همه جنت و فردوس شما را
یعنی اینجا به نظر عارف، یک راه بیش نیست، زیرا که برای او مستحب و مکروه و مباح وجود ندارد، امور یا حرام است یا واجب، یا باید بکند یا نباید انجام دهد. در مابقی امور که اختیاردار است چون او در مقام حضور و ادب مع الله است می گوید من که هستم که اختیار داشته باشم؟ لذا دست به کاری نمی زند. منتها خیلی جان و هنر می خواهد که مثلا فرزند بیمارش جزع و فزع می کند، دستش هم برمی آید، می تواند با یک توجه عرفانی و با یک دعا یا نوشته یا رقعه ای نجاتش بدهد، اما نمی کند. مریضش را به تهران و دیگر شهرها می برد، میلیون ها تومن هزینه می کند، حتی مجبور می شود خانه و اموال خود را بفروشد اما دست تصرّف دراز نمی کند. خیلی هنر می خواهد و با این همه حرفش این است که خداست دارد خدایی می کند. من که از خداوند دلسوزتر نیستم، حتی از جنبۀ برهان هم نمی شود دلیلی آورد که عارف باید مثلا مریضش را نجات دهد که در این صورت ، برهان هم محکوم می شود.

منبع شرح معرفت نفس جلسه 71

 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور