غذای دل
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
جمعه
۱۳۹۷
تیر
۲۹
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز38
mod_vvisit_counterدیروز498
mod_vvisit_counterاین هفته2943
mod_vvisit_counterهفته گذشته2848
mod_vvisit_counterاین ماه7728
mod_vvisit_counterماه گذشته18888
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2985170

در 20 دقیقه گذشته : 6
آی پی شما : 54.81.195.140
,
امروز : 29 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
غذای دل PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط سالک   
شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۳۱

 

غذای دل

غذای مادی جسم وبدن را وغذای معنوی روح وجان را پرورش می دهد و انسان باید هم در غذاي جسماني خود دقيق شود وهم در غذاي دل وجان خود دقت کند که مبادا از غذای آلوده‏اي تغذيه شود و جان ودل او را بيمار كند يا به هلاكت افكند قرآن می فرماید( [1])" انسان بايد به غذاي خويش بنگرد" در روایتی از امام (ع)آمده است که منظور از« طعام »در آیه مبارکه" علم و دانشي" است كه غذاي روح انسان است، پس بايد بنگرد كه آن را از چه كسي گرفته است؟( [2]) بدون شک انسان دارای دو گونه غذا است :غذایی که مایه پرورش تن اوست و غذایی که مایه پرورش روان اوست یکی برای بقای جسم و دیگری بقای روان. چه اینکه تغذیه کننده به غذا باقی است. خواه غذای ظاهری، خواه غذای باطنی.

ونیز انسان دارای دو ظرف است برای دو گونه غذا: یکی ظرف آب و نان ، و دیگری ظرف دانش. ظرف نخستین تا اندازه ای غذا قبول می کند و از پذیرفتن بیشتر از آن خودداری می کند، و بدان رغبت نمی کند، و از خوردن آن لذت نمی برد؛ اما دانش پژوه هر چه بیشتر دانش تحصیل می کند به بالاتر گرایش پیدا می کند و از فهمیدن آن لذت بهتر می برد و شوق و ذوق وی به دانش بیشتر می گردد و عشق و علاقه اش در تقرب به دانشمندان فزونتر می شود. پس ظرف نان و دانش یک چیز نتواند باشد و مسلماً هر یک را ظرفی جداگانه است. و این هر دو قسم ظرف را هر شخص انسانی دارد ولی این کجا و آن ظرف کجا.

براساس سنخیت، گرسنگی معده به فرا گرفتن دانش رفع نمی شود. خواندن و دانستن یک مطلب علمی کار یک لقمه نان را برای دانشمند گرسنه نان نمی کند، او هر چه دانش آموزد باید نان بخورد تا از گرسنگی بدر آید. و چنان که به عکس طالب علوم و معارف به خوردن نان و آب به مقصود خود نمی رسد، آنچه باید او را از آن گرسنگی و تشنگی بدر آرد غذای علم است نه این آب و نان.

پس این دو غذا دو جنس متفاوتند، بدیهی است همچنان که این دو غذا دو گونه اند از دو جنس اند باید هر یک از آن دو ظرف تغذیه کننده هم از دو جنس باشند. ظرف غذای علم از جنس علم باید باشد، وظرف غذای نان از جنس نان. پس بین غذا و ظرف آن سنخیت و مشابهت است. ( هزار و یک کلمه).

اگر انسان غذایش انسانی شد، میوه اش نیز انسانی خواهد شد که غذای او علم و عمل صالح است که علم و عمل انسان پرور و انسان سازند.

تو انسانی چرا مردار خواری چرا از سفره خود بر کناری

غذای تو چرا لای ولجن شد طباع تو بط و زاغ و زغن شد

انسان به عنوان انسان غذای او غذای انسانی است که علم و معرفت است و این غذا عین ذات او می گردد، پس درحقیقت اصل ذات انسان دانش است، و به عبارت دیگر انسان دانش است، و هرچه دانش او بیشتر می گردد، به حسب وجود، انسان تر می شود .

انسان موجودی آسمانی وغذای اوآ سمانی است وآن علمی است که خداوند آن را در دل او می اندازد علم غذای حقیقت انسان است که خداوند از ملکوت عالم در جان اووارد می کند. . و نور در دل ایجاد می نماید در واقع انسان همانند درخت واژگونی است که ریشه اش به طرف آسمان است و از آنجا غذا می گیرد.

ای عزیزاگر غذای دل می طلبی، اهل سحر باش ؛ اهل مناجات و دعا باش ؛ ،دردل شب که درهای رحمت الهی باز است و همگان به ارتزاق از نعمت حضور و مجالست با ربّ ودود دعوت می شوند بهترين زمان براي دلدادگي با محبوب است ؛ در آن هنگام که , نه سر و صدايي و نه هياهويي ؛ تويي و خالق يکتا کمر همت ببند ،از جا برخیز واز نسیم سحری تغذیه نما، اگر در دل شب , با سوز و دعا , قطره ي اشکي از چشمت جاري شد سر به سجده گذار , که نسیم رحمت الهی وزیده پس خود رامعرض آن قرار ده که در اين هنگام دیگر هيچ مانعی بين تو و خداي تو نيست پیامبر فرمود: «براي پروردگار شما در دوران عمرتان نسيمهاي رحمتي است، بهوش باشيد و خود را در معرض آنها در آوريد».([3])

گفت پیغمبر که نفحتهای حق اندرین ایـــــام می آرد سبق

گوش هش دارید این اوقات را در ربائید این چنین نفحات را

بالاخره آنکه انسانیت را طالب است دست طلب بر دامن شب است تا خویش را ببیند و به تماشای آنچه که در خود کاشته است بپردازد

 


[1] - :"فَلْيَنْظُرِ الْإِنْسانُ إِلي‏ طَعامِهِ ( عبس : 24)

[2] -( تفسير" برهان" جلد 4 صفحه 429)

[3] - "أَنَّ لِرَبِّكُمْ فِي أَيَّامِ دَهْرِكُمْ نَفَحَاتٍ أَلَا فَتَعَرَّضُوا لَهَا " ( بحار الأنوار، ج‏80، ص: 353)

منبع:دوازده درس عرفانی پیرامون «حریم حرم دل » درسفر دوازده روزه عمره مفرده ازحجت الاسلام والمسلمین نجفی روحانی

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۱۱
 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور