مراقبت دل
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
پنجشنبه
۱۳۹۷
تیر
۲۸
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز271
mod_vvisit_counterدیروز454
mod_vvisit_counterاین هفته2255
mod_vvisit_counterهفته گذشته2885
mod_vvisit_counterاین ماه7463
mod_vvisit_counterماه گذشته18888
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2984905

در 20 دقیقه گذشته : 12
آی پی شما : 54.198.3.15
,
امروز : 28 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
مراقبت دل PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط ابراهیم صباغی   
جمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۸

 

 

مراقبت دل

مراقبت دل، نگهبانی ونظارت بر ورودی‏های آن و رمز رسیدن به كمالات است مراقبت کشیک نفس کشیدن ،از خویشتن غافل نشدن، خود رادرمحضرخدا دیدن است مراقبت کلید حل مشکلات و بذر سعادت است هر چه مراقبت کاملتر باشد مائده های الهی بیشتر و زلالترنصیب دل می شود.

مراقبت کننده همچون کشاورزی است که بذر توحید،اخلاص ومحبت حق را در مزرعه دل می افشاند و برای سبز شدن آن آبیاری می کند و در حفظ آن از آفات زمینی و آسمانی حفاظت می نماید وبا همت تمام واستمرار واستقامت راه را ادامه می دهد تا به نتیجه می رسد که قرآن می فرماید« به يقين كسانى كه گفتند:پروردگار ما خداوند يگانه است! سپس استقامت كردند، فرشتگان بر آنان نازل مى‏شوند كه: نترسيد و غمگين مباشيد، و بشارت باد بر شما به آن بهشتى كه به شما وعده داده شده است! « ( [1])

اصل مراقبه آن است که بداند خداوند مطلع است بر او درهر آنچه که انجام می دهد ومی اندیشد .اگر خلق ظاهر او را می بینند خدا بیننده ظاهر وباطن وحاضر وناظر بر اعمال اوست.خداوند می فرماید: آیانمی دانی که خدا تورا می بیند؟ [2]) )

ایمان اصحاب مثال زدنیست: یکی از صحابه به پیغمبر( ص) عرض کردگناه بسیار کرده ام آیا خداوند توبه مرا می پذیرد؟ فرمود آری می پذیرد. عرض کرد آیا خدادرموقعی که گناه می کردم می دید؟ فرمود آری می دید. صحابه از شرم خداوند تنها یک آه کشید ویک نعره زده ودردم جان سپرد.

پیغمبر(ص) می فرماید: خدای را چنان پرستش کن که گویا اورا می بینی واگر نمی توانی این حس را درخود ایجاد کنی به حقیقت بدان که او تو را می بیند.

هنگامی که زلیخا یوسف را به نزد خود دعوت کرد قبل از آن روی بت خود را که خدایش بود با پارچه ای پوشاند واز یوسف تقاضای آن کار را کرد. یوسف فرمود تواز سنگی شرم می کنی ومن از آفریدگار هفت آسمان شرم نکنم که هم می شنود وهم می بیند؟

دل هماندظرفی است لامحاله پر می شودو خالی نمی‏ماند. اگر از مهر ومحبت عشق به خدا وکمالات پر شد، جائی برای وسوسه های شیطانی واندیشه های شوم باقی نمی ماندپس بایدمواظب بود که آن را حرم الهی قرار داد وبه جز محبت ونور حق چیز دیگر در آن وارد نشود

انسان باید احوال وخواطر وحرکات خود را مواظبت نماید و قبل از انجام هرکاری خدای را بیاد بیاورد وببیند آیا این کارکه می خواهد انجام دهد برای خداست یا برای هوای نفس .

وهنگام عمل مراقبت کندتاآداب آن را نگاه دارد وبا اخلاص و حضور دل انجام دهد.

اگر خواهی که یابی قرب درگاه

حضوری می طلب درگاه و بیگاه

اگر خواهی مراد خویش حاصل

ز یاد حق مشو یک لحظه غافل

حقیقتاً در نهانخانه دل به خلوت نشستن، انسان را به راز خود و راز دیگر موجودات آشنایی می دهد چون عالَم شکارگاه آفریده شده و انسان نیز شکارچی؛ و تور شکار هم به انسان داده شده است با حواس پنجگانه خودطبیعت را شکار کند و به دام اندازد، و با قوه عقل امورعقلانی را شکار کند و با دل دلدار را و سپس خود به شکار حق درمی آید که حق دلبر او می گردد .

بیا از صحبت اغیار بگذر     بیا از هر چه جز از یار بگذر

ای طالب کمال به فکر خود باش و از خویشتن غافل مباش. و همواره کشیک نفس بکش از خداوند توفیق بخواه. با برادرا دینی خود بساز و مرد تحمّل باش و به مَثَل معروف : «آسیا باش درشت بستان و نرم باز ده». مرد فکر باش که فکر لبّ عبادت است. مناجات و راز و نیاز با دوست را قطع مکن

ای عزیز سعی کن تا یکی از اولیاء الهی را پیدا کنی، آنگاه غبار غم از چهره ات زدوده می شود. باید جستجوکنی، وقتی به اهل دلی ،اهل معرفتی ر سیدی، هرگز از او دست برندارو دل را بدو بسپار، تا کامیاب گردی چون اگر دل است مال دلبر است.

« قطع این مرحله بی همرهی خضر مکن

ظلمات است بترس از خطر گمراهی»

پس در پیدا کردن استاد عجله کن که شاید فردا دیر باشد، ولی در انتخاب آن دقت لازم بکار دار، و با معیارهای قرانی و الهی به دست آر، که می خواهی این درخت وجودی را به دست او بسپاری که باغبانی ماهر باشد.

البته بدان که هر کس را به اندازه ظرفیتش غذا می دهند، و به مقدار تشنگیش از آب بهره مندمی شود

در خلوتى ز پيرم كافزوده باد نورش

خوش نكتهاى شنيدم در وجد و در سرورش

گفتا حضور دلبر مفتاح مشكلات است

خرم دلى كه باشد پيوسته در حضورش

ای عزیزاگر بوستان دل، از علف هرزه های رذائل زدوده شود، مجال رشد فضایل پیش می آید. از این رو پیوسته بکوش،وازآن مراقبت کن که خانه شیطان نگردد.

 


[1] - «إِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتي‏ كُنْتُمْ تُوعَدُونَ‏( فصلت : آیه 30 )

[2] - " أَ لَمْ يَعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ يَرى‏( العلق :آیه 14 )

 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور