نظریات حکمای الهی در باب نفس ناطقه :
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
پنجشنبه
۱۳۹۷
تیر
۲۸
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز268
mod_vvisit_counterدیروز454
mod_vvisit_counterاین هفته2252
mod_vvisit_counterهفته گذشته2885
mod_vvisit_counterاین ماه7460
mod_vvisit_counterماه گذشته18888
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2984902

در 20 دقیقه گذشته : 14
آی پی شما : 54.198.3.15
,
امروز : 28 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
نظریات حکمای الهی در باب نفس ناطقه : PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط مشکات ولایت   
شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۸:۰۸

نظریات حکمای الهی در باب نفس ناطقه

چاپ نخست کتاب «خودشناسی فلسفی» نوشته غلامرضا رحمانی از سوی موسسه بوستان کتاب منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش ایبنا، کتاب حاضر، برخی از نظریات حکمای الهی در باب نفس ناطقه را شامل می‌شود که برای آشنایی دانشجویان معارف اسلامی و فلسفه تالیف و در 10 فصل تنظیم شده است.

به عقیده نویسنده، یکی از راه‌های شناخت خدای متعال، معرفت و شناختن هستی و چیستی نفس ناطقه است. پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود: «من عرف نفسه فقد عرف ربه؛ هر آنکه خود را بشناسد؛ خدای خود را شناخته است». حکمای الهی مانند سقراط، افلاطون و فلوطین و همچنین حکمای اسلامی به بحث درباره هستی، چیستی، حدوث، بقا و هوای نفس و همین‌طور تهذیب، مراقبه و محاسبه آن پرداخته‌اند.

دانستن اهمیت شناسایی نفس ناطقه، سبب طلب معرفت و شناخت آن می‌شود و معرفت نفس، سبب معرفت خداست. از این‌رو، حکمای الهی در معرفت نفس ناطقه و اهمیت آن تاکید کرده‌اند از جمله؛ سقراط حکیم بر معرفت و شناخت روح و نفس آدمی و تهذیب و مراقبه آن تاکید فراوان و برای اثبات آن نیز تلاش زیادی کرده است و نیز افلاطون به پیروی از استادش سقراط به شناخت ماهیت و حقیقت نفس و تهذیب آن از رذایل تاکید پرداخته و همین‌طور افلوطین به معرفت و شناخت نفس و تهذیب آن، بیش از دیگران تاکید کرده است و سرانجام حکمای اسلامی در بحث معرفت نفس و اهمیت آن، تحقیقات زیادی کرده و نظریات گوناگونی را ارائه داده‌اند.

نویسنده در این کتاب نظریات چند اندیشمند را بررسی کرده است.

نظریه سقراط
سقراط با اصرار از انسان‌ها می‌خواهد خویشتن خویش را که گران‌بهاترین چیزهاست بشناسند، زیرا همه چیز از کف انسان رخت خواهد بست، اما نفس او که همان حقیقت اوست، همیشه خواهد ماند.

وی درباره اهمیت شناخت نفس و تهذیب آن و دوری از امور دنیوی و پرداختن به شناختن خویش و مراقبه آن به همشهریان خود می‌گوید: «هرگاه یکی از شما را ببینم به عادت پیشین خواهم گفت: ای مرد... چگونه شرم نداری از این‌که شب و روز در اندیشه سیم و زر و شهرت و جاه باشی ولی در راه دانش و حقیقت و بهتر ساختن روح خود گام برنداری؟... خواهم کوشید تا بر او روشن کنم که به گران‌بهاترین چیزها بی‌اعتناست در حالی که چیزهایی بی‌ارج را گران‌بها می‌شمارد.»

نظریه افلاطون
براساس دیدگاه افلاطون، معرفت و شناختن نفس و تهذیب آن از مهم‌ترین امورند. ادله و شواهد فراوانی در آثار افلاطون برای معرفت نفس و تهذیب آن وجود دارد.

نظریه افلوطین
افلوطین مانند افلاطون به شناخت حقیقت و ماهیت نفس و تهذیب و تطهیر آن بیش از دیگران تاکید کرده است. در رسائل وی نیز می‌توان شواهدی را بر اهمیت معرفت نفس و خودشناسی پیدا کرد.

نظریه فارابی و ابن‌سینا
ابونصر فارابی در فصل 20 از کتاب آرای اهل مدینه فاضله درباره اجزا و قوای نفس، در فصل 21 درباره وحدت نفس در عین داشتن اجرا و قوای متعدد، در فصل 22 درباره کیفیت ادراک معقولات توسط نفس، در فصل 23 درباره قوه ناطقه عملی و نظری و سعادت و در فصل 24 درباره خواب و ارتباط آن با قوای نفس بحث می‌کند.

وی همچنین در بخش‌هایی از کتاب سیاست مدینه، درباره مبادی نفس یعنی نفوس اجسام آسمانی، نفوس انسانی و نفوس حیوانات غیرناطق و قوای نفس انسانی، قوای نظری و عملی نفس، تبیین قوه متخیله، تشریح نیروی حاسّه، قوه ناطقه یعنی آنچه مقوم انسان است، بحث و گفت‌وگو می‌کند.

معرفت و شناخت نفس و احوال آن نزد ابن‌سینا نیز بسیار حائز اهمیت است، به طوری که در غالب کتاب‌ها و رسائل فلسفی خویش در باب نفس و احوال آن بحث می‌کند. به عنوان نمونه، فن ششم از طبیعیات «الشفا» کتاب‌النفس است.

ابن‌سینا در رساله تحفه پس از آن که مساله سعادت و خیر دنیا و عقبی را تبیین می‌کند، درباره اهمیت شناخت نفس و بقای آن می‌نویسد: «و لکن فهم آنچه گفتم برای تو متعذر و مشکل است مگر پس از این که واضح و مدلل نمایم که نفس ناطقه، فاسد و فانی نمی‌شود و برای او، عالم دیگری افضل از این عالم لذایذی است بهتر و بالاتر از این لذایذ حسی مادی که در دار غربت طلب می‌کند و امیدوارم که به آن نعمت‌های الهی نایل شوی و خشنودی ملک اعلی را دریابی.»

نظریه ملاصدرا
شناخت نفس نزد ملاصدرا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به طوری که دو جلد از مجلدات کتاب عظیم «الحکمة‌المتعالیه» یعنی سفر چهارم از «اسفار اربعه» عقلی را به بحث در باب نفس و احوال آن و معاد پرداخته است و همین‌طور در مشهد سوم و چهارم از کتاب «الشواهدالربوبیه» و نیز در مشرق دوم از «کتاب‌العرشیه» به بحث درباره نفس و احوال آن و معاد اختصاص داده و سرانجام این که وی در غالب آثار خود درباره نفس بحث کرده است و این امر نشان می‌دهد که شناخت نفس و احوال آن برای وی بسیار حائز اهمیت بوده است.

نظریه دکارت
اهمیت معرفت نفس نزد دکارت تا آنجاست که آن را نخستین اصل فلسفه خویش قرار می‌دهد و تمام مسائل فلسفه خود را بر آن بنا می‌نهد. وی برای تاسیس فلسفه جدید، علم و حکمت ارسطویی و مدرسی را طرد و ابزار تحصیل آن را بی‌نتیجه تلقی و خودش روش جدیدی را برای کسب معرفت یقینی و تاسیس فلسفه جدید ابداع کرد.

کتاب «خودشناسی فلسفی» در 10 فصل سامان یافته است. اهمیت معرفت نفس، تعریف نفس، ماهیت نفس، تقسیم نفس، اثبات وجود نفس، قوای نفس، عقل نظری و عملی، حدوث و بقای نفس، سعادت و شقاوت نفس و نفس و بدن، فصول دهگانه این اثر را تشکیل می‌دهند.

 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور