به چند سوال پاسخ دادیم.شما چه جوابی دارید؟
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
سه شنبه
۱۳۹۷
تیر
۲۶
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز392
mod_vvisit_counterدیروز562
mod_vvisit_counterاین هفته1419
mod_vvisit_counterهفته گذشته2885
mod_vvisit_counterاین ماه6627
mod_vvisit_counterماه گذشته18888
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2984069

در 20 دقیقه گذشته : 6
آی پی شما : 54.81.76.247
,
امروز : 26 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
به چند سوال پاسخ دادیم.شما چه جوابی دارید؟ PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط سالک   
پنجشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۴۷

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکمدو نفر از دوستان بزرگوار سوالاتی را مطرح فرمودند  . بنده حقیر به علت اینکه این مسائل مساله ای عمومی برای همه ی سالکان حقیقی است لازم دیدم تا آنها را به صورت عمومی پاسخ دهم تا کار گشای همه ی ما گردد انشا الله.

سوال اول

ایشان سوال فرمودند که چندی است نمیتوانند به برخی از دستورات سیر و سلوکی خوب عمل کنند و این عدم توفیق باعث پیش آمدن مقداری نا امیدی در ایشان گردیده است

در جواب خدمت سرور عزیزم باید عرض کنم که این نشانه خوبیست. این نشان میدهد که شما در مسیر سیر و سلوک هستید. همه ما راهی در پیش رو داریم. بعضی ها این مسیر را سریعتر و بعضی هم کند تر طی میکنند. گاهی به جلو میرویم گاهی هم متوقفیم. و خدای نکرده گاهی هم به عقب بر میگردیم. این مسائل در مسیر سیر و سلوک وجود دارد و رهایی از دست آن غیر ممکن است.

مسیر پیش روی همه ما به تعبیری تزکیه نفس و دارا شدن اخلاق خدایست. خداوند متعال میفرماید جزا و پاداشی که به بنده ام در انتهای این مسیر داده میشود خود من هستم. شما هم میدانید ارزش خداوند چقدر است. حال که خود حضرت حق به عنوان پاداش روزی ما میشود قدر مسلم دارا شدن قابلیت این پاداش هم خون دل خوردن میخواهد اما چه خون دل خوردنی که شیرینی اش بسی شیرین تر از همه ی عسل های دنیاست.

سرورم اگر بدی نباشد خوبی معنی نخواهد داشت و اگر زشتی نباشد زیبایی معنی نخواهد داشت. و اگر در مسیر سیر و سلوک توقف وجود نداشته باشد پیشرفت معنی نخواهد داشت.

اگر دیدیم که در مسیر متوقف شده ایم نباید دل سرد بشویم چون این توقف لازمه طی طریق الی الله است.

خداوند پیامبری را به سوی همه بشر فرستاد به نام عقل. و هر لحظه خداوند توسط این پیامبر با بندگان رابطه برقرار میکند.سالک باید با عقل ببیند و با عقل بشنود و با عقل بگوید.

اگر توقفی پیش آمد به حکم عقل باید موانع شناسایی شود و با عزمی راسخ تر و همتی والاتر و با توکلی قوی تر آماده حرکتی دوباره شد.

ان الذین قالو ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه: این آیه به صراحت میگوید که( استقامت ورزیدن) سالک سبب میشود که ملائک بر انسان نازل شوند.

شرط رسیدن به مقصد استقامت داشتن است.

نا امیدی ابزار شیطان برای منصرف کردن شخص از طی طریق است.

نکته ای که لازم به تذکر میدانم این است که مبادا به نفس خودمان افعال سنگینی را بار نماییم چون این باعث طغیان نفس و خستگی سالک و فرو نشستن اشتهای او برای ادامه میشود.

از مطالبی که در طی پست ها خدمت دوستان عرض میکنم مبادا تصمیم بگیرید که یک روزه همه ی مطالب را در خودتان پیاده کنید که این کار نه تنها عقلانی نیست بلکه شیطانی است. چون ثمره ای جز شکست و نا امیدی نخواهد داشت.

چراغ عقل را همیشه در پیش روی خود روشن نگه داریم و پله پله و کم کم لقمه بر داریم و با تامل و تدبر آن لقمه را بلعیده و هضم نماییم.

نا امیدی و خستگی را نشانه ی خوبی فرض کنیم که این مساله نشان از توقف سیر و سلوک سالک میدهد و این توقف نشان از حرکت گذشته او دارد. یعنی شخص قبلا در حرکت بوده که حال با توقف پیش آمده حالت ناراحتی در او ایجاد شده است.

افتان و خیزان رفتن سالک مهم نیست بلکه نفس رفتن مهم است.

انشا الله که با پیش آمدن این مسائل که برای همه ی عرفای به نام پیش آمده و می اید تمرین بالا برن استقامت نماییم.

هر مساله ای که برای سالک پیش می اید به نفع اوست و آن مساله باعث میشود تا سالک پخته تر گردد و مشکلات سخت تر را راحت تر از پیش رو بر دارد.

و من الله توفیق

سوال دوم:

یکی دیگر از دوستان سوال فرمودند که تصور میکنند که هدفشان از سیر و سلوک بیشتر از اینکه خدا باشد رسیدن به مکاشفه است.

در جواب عرض مینمایم که

الحمد لله که شما با عنایت حضرت حق چنین بینش باز و نافذی دارید.

برخی از ما ها متوجه خیلی از اشتباهات خودمان نیستیم و این بسیار خطر ناک است.

شما سرور عزیزم اصلا نگران نباشید چون رسیدن به درجه افراد خالص سال های سال زمان میبرد.

منی که الان مشغول تایپ این جملات هستم برای هوای نفس خودم اینکار را انجام میدهم متاسفانه. اگر عبادتی میکنم یا به شوق بهشت یا از ترس جهنم یا به شوق کرامات و خرق عادات است. این مسائل در ابتدای سلوک وجود دارد.

خداوند میفرماید بندگان خالص من در محشر حاضر نمیشوند و بی حساب و کتاب به بهشت میروند.

شیطان میگوید من همه را گمراه میکنم جز بندگان خالص را.

هدف از سیر و سلوک ما هم این است که خودمان را خالص کنیم. مقام خلوص مقامی است که باید تحصیل شود. نمیشود که ما بگوییم اول خالص میشویم بعد نماز میخوانیم . نه خیر ما عبادت میکنیم تا اینکه ثمره ی این عبادت که رسیدن به مقام خلوص است را بچینیم.

سرور عزیزم اگر به شوق کرامات عبادت میکنید بدانید که خود من هم اینگونه هستم. اما چاره ای جز ادامه مسیر نداریم و انشا الله وقتی که به مقام خلوص رسیدیم عبادات ناخالص ما هم خالص در نظر گرفته میشود.

اما چند نکته است که به ما در اصلاح نیت خودمان کمک میکند.

1)   افزایش معرفت ما نسبت به خدا

2)   تلقین

اگر ما خدا را خوب بشناسیم او را برتر از مکاشفات خواهیم یافت و خود به خود به سوی کامل تر متمایل خواهیم شد.

برای بهتر شناختن خدا من پیشنهاد میکنم هر روز مقداری از دعای جوشن کبیر را بخوانیم .

تلقین هم به این صورت است که مدام به خود تلقین کنیم که من هدفم از عباداتم فقط خداست نه چیز دیگر و انشا الله این تلقین باعث اصلاح نیت ما خواهد شد.

و من الله توفیق

 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور