دل رمیده
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
پنجشنبه
۱۳۹۷
تیر
۲۸
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز267
mod_vvisit_counterدیروز454
mod_vvisit_counterاین هفته2251
mod_vvisit_counterهفته گذشته2885
mod_vvisit_counterاین ماه7459
mod_vvisit_counterماه گذشته18888
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2984901

در 20 دقیقه گذشته : 13
آی پی شما : 54.198.3.15
,
امروز : 28 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
دل رمیده PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط سالک   
سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۲۳:۳۷

دل رمیده

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
برای سیر و سلوک محتاج به دو بال هستیم. بال دل و بال عقل.در این مطلب قصد دارم درباره یکی از خصوصیات اهل دل عرایضی تقدیم نمایم. مسیر دل بسیار حساس و مهم است. دل بسیار سریع السیر و بسیار زود رنج است. ممکن است با کوچکترین مساله ای دل سالک رم کند و از مسیر سابق باز ماند.حال میبایست عقل چه مقدار خون جگر بخورد تا دل را دوباره به راه  باز گرداند.این مساله در امور متعارف نیز صادق است.
استادی را در نظر بگیرید که به یکی از شاگردانش علاقه مند است و از او انتظار خیلی از امور را ندارد. وقتی در عین علاقه یک بی صداقتی از او میبیند دلش نسبت به حال سابق دچار انقلاب میشود.دل این استاد نسبت به شاگردش سرد میشود و تا چه قدر زمان احتیاج است تا عقل بتواند دل را دوباره به حال سابق در آورد.
فرموده اند دلی را مشکن که اگر شکستی التیام یافتنش غیر ممکن است.میباید در مسیر سیر و سلوک و امور متعارف خود دقیق شویم و در آن مسائلی که پای دل در میان است مراعات حال دل را بنمائیم. مبادا دل آن افرادی که به ما دل بسته اند را به یک بی صداقتی و امثالهم نسبت به خود سرد نمائیم.
البته هر چه قدر عقل قوی تر باشد بهتر میتواند بر انقلابات دل غلبه نماید و او را رام کند. مثلا میبینید که خانومی مطلبی را از اقایی مخفی داشته و آن آقا بعد از مدتی از طریقی به آن مطلب پی میبرد. او انتظار کتمان این مطلب را نداشته از این رو دل دچار انقلاباتی میشود.و اگر عقل او ضعیف باشد خیال نیز بازیگری هائی میکند و بالکل مهر سابق را از دل او میگیرد. حال عقل قوی میخواهد که سلطه داشته باشد و بتواند دل را رام کند و با توجیهاتی او را به مسیر باز گرداند.
در مسیر سیر و سلوک ، شاگردان میبایست ساحت استاد را بسیار مقدس بدانند و آنچنان مراعات ادب و حضور و صداقت را بنمایند که دل استاد روز به روز بیشتر به آن ها متمایل گردد و این تمایل موجب افزایش رزق معنوی شاگرد خواهد شد.البته ممکن  است استاد آنقدر بزرگوار باشد که آن مطلبی که موجب رنجش او شده است را هیچ وقت به روی شاگردش نیاورد اما همین رنجش یعنی افتادن سالک از فیض.
در راه اعمال عبادی نیز مسیر دل بسیار دقیق است. مقداری افراط در اعمال عبادی میتواند موجب شود که دل سالک از عبادتی خاص زده شود و تا مدت ها رغبتی برای انجام آن عمل عبادی نداشته باشد.
در مورد موعظه شنیدن هم تا حدودی اینمطلب صادق است. کسی که در ابتدا با یک بزرگی آشنا میشود بسیار تمایل دارد که از او مطلب بشنود ولی پس از مدتی آن مطالب برایش عادی میشود و دل از حال سابقش باز میماند.
در لابلای این مطلب نکاتی بود برای آن کس که باید متوجه شود. ان شاء الله حق متعال همه ما را اهل دل قرار دهد و دلمان را به دلدار آرمیده نماید.

میازار دلم را که این مرغ وحشی
ز بامی که برخواست مشکل نشیند

دل بسیار وحشی است و بسیار هم خوش نشین است. مراقب باشید دلی را میازارید که این مرغ وحشی به شکار صاحب دل در نخواهد آمد جز به سختی و دشواری.

الهی راز دل با تو چه گویم که تو خود راز دلی.دانه و لانه و بال و پر پرواز دلی

فی امان الله

http://abdesaleh.blogfa.com
 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور