فقیر تقریبا همان خودت است، به خودت داری محبت می‌کنی
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
پنجشنبه
۱۳۹۷
تیر
۲۸
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز256
mod_vvisit_counterدیروز454
mod_vvisit_counterاین هفته2240
mod_vvisit_counterهفته گذشته2885
mod_vvisit_counterاین ماه7448
mod_vvisit_counterماه گذشته18888
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2984890

در 20 دقیقه گذشته : 10
آی پی شما : 54.198.3.15
,
امروز : 28 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
فقیر تقریبا همان خودت است، به خودت داری محبت می‌کنی PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط 1001kaleme.ir   
جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۶


- انسان از این غافل است که هر محبتی که به دیگران می‌کند ، مثلاً انفاق که می‌کند ، این فقیر تقریبا همان خودت است، به خودت داری محبت می‌کنی ، به چهره فقیر آمده مثل جبرائیل که به در خانه امام علی (ع) به شکل یتیم و اسیر و فقیر آمد . پس آن فقیر می‌خواهد فقر تو را از بین ببرد ، هرچه انفاق کنی خودت را آزادکرده ای ، وقتی ولی خدا پول شمارا به یک فقیر می‌دهد و قلب او شاد می‌شود در حقیقت دارد روی قلب تو کار می‌کند و وقتی قلب او نشاط پیدا می‌کند با قلب تو اتحاد پیدا می‌شود و تو را به مقام جبرئیلی می‌رساند.
سؤال شد : اینکه بتوانیم از عالم خیال به عقل و وجود برسیم ، ابتدا از کجا شروع کنیم ؟ فرمودند:  اول اینکه نمازتان را اول وقت بخوانید و دوم اینکه با نیت اینکه هدایت بشوید همیشه با وضوء باشید ،وقتی‌که چهار پنج سال این‌طور باشید اولیاء بر سر راهتان قرار می‌گیرند، هر وقت حرم امام رضا (ع) می‌روید پشت پنجره فولاد دو رکعت نماز حاجت بخوانید و بخواهید که خدا یک ولی سر راهتان قرار بدهد ، سؤال : امام زاده‌های دیگر چطور ؟ فرمودند : فرقی ندارد هرجا که رفتید بخوانید و این حاجت را بخواهید ، نماز آقا امام زمان (عج) را بخوانید .

سؤال : اینکه پیامبر (ص) فرمود من از دنیای شما سه چیز را دوست دارم نماز و عطر و زن ، توضیح می‌دهید ؟ فرمودند : بحث  بر سر مقامات است ، وقتی‌که می‌فرماید زن ، یعنی مقام زن را دوست دارد چون زن یک مقام بالایی دارد ، عطر هم همان عطر باطن است که از وجودش بروز می‌کند ، برای آدم‌های خیالی عطر ، عطر بیرون است ، ولی برای آدم‌ها باطنی ، درونشان عطر دارد ، انسان‌ها تا به وجود نرسند باطنشان یک نوع بوی بد خاصی می‌دهد ، مثلاً کسانی که درس می‌خوانند و در عالم خیال خیلی به خودشان فشار می‌آورند ، انگار که می‌خواهند خودشان را بزرگ کنند آن‌چنان فشار می‌آورند فشار می‌آورند که غضب و شهوت می‌آید و ارواحشان‌که می‌میرد ، خدا به حرفشان می‌آورد ، یعنی ازبس‌که فشار می‌آورند تصرف می‌کنند ، در اصل ارواحشان جنب می‌شود ، جنب علمی ، ما گاهی هست که از بوی بد باطن افراد خیالی تا هفتاد و دو ساعت می افتیم ، این‌قدر حالمان بد می‌شود.

سؤال : ما این بو را حس نمی‌کنیم ؟ فرمودند : باید مشام باطنتان باز شود ، اگر آدم عادی قرار باشد حس کند که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود ، اولیاء خدا زیاد داخل حرم‌ها نمی‌روند ، آن‌ها به باطن حرم می‌روند ، آنجا کسانی هستند که ظاهر و باطنشان یکی شده و از اولیاء هستند ، اولیایی که یاران امام زمان (عج) هستند به باطن حرم می‌روند .
سؤال: اولیاء از درون خانه خودشان هم می‌توانند به باطن حرم بروند یا باید تا حرم بروند ؟فرمودند: باید به زیارت بروند ، تا حرم بروند ، پرسیدیم یاران حضرت 313 نفر نشده‌اند ؟فرمودند: نه ، هفتاد نفر که در کربلا آماده شدند ، چهار نفر زمان حضرت علی (ع) .
سؤال : پس این دویست نفری که فرمودید در باطن حرم همیشه هستند از یاران ایشان نیستند ؟ نه این‌ها برای وجود عالم‌اندآن‌ها فرق می‌کنند ، یاران حضرت فرق می‌کنند ، الان پانصد نفر اطراف حضرت هستند که عالم خیال انسان‌ها را تطهیر می‌کنند ، مریضی‌هایشان ، گرفتاری‌هایشان و... آقا امام زمان(عج) انسان‌ها را در چهار مرحله سیر می‌دهد ، کسی که در خیال است را در خیال نیرو می‌دهد ، کسی که در وجود است نیروی وجودی می‌دهد، کسی که نوری است نیروی نوری  ، و کسی که ذاتی است در مرتبه ذات دیگر خود خدا دست به کار است .
پرسیدیم ما چطور عمل کنیم ؟ فرمودند: شما همین واجباتتان را انجام بدهید ، درباره عاشورا تفکر کنید ، آن‌ها که آمدند به یاری امام حسین (ع) به چه نیتی آمدند ، چه باعث شد آن‌ها که ملحق شدند  ، چه باعث شد آن‌ها که همراه نشدند ، چه باعث شد آن‌ها که امام را نصیحت کردند که کسی که علم یداللهی دارد را بگویی تو نمی‌فهمی ، می گویی نرو که می‌کشند تو را ، نرو که زن و بچه‌ات را اسیر می‌کنند ، لذا باید گفت تو از باطن قضیه بی خبری ،  فهم و معرفت خیالی داری ، بسیاری در زمان پیامبر(ص) از خواص بودند ، اما به عاشورا نرسیدند یعنی نرفتند .
- سؤال کردیم کسی مثل زهیر عثمانی چطور که از آقا فراری بود و عاشورایی شد ؟ فرمودند : خب این‌ها خودشان نرفتند ، یکی حر و یکی این آقا را حضرت ابا عبد الله (ع) درونشان تصرف کرد ، تا حجت بشود که ای اهل عالم ما این عثمانی را می‌گیریم اگر بیاید ، اگر کسی مثل حر جلوی ما را بگیرد و اذیتمان کند بعداً برگردد ما قبولش می‌کنیم.


سؤال : آیا این دونفر در نهان و فطرتشان چیزی و سنخیتی بود که توانستند برگردند ؟فرمودند:  نه ، امام در این‌ها تجلی کرد ، این اگر ته دلش چیزی بود نمی‌آمد جلوی امام را بگیرد ، یعنی امام(ع) حر را از بدترین خلق انتخاب و هدایتش کرد که فردا کسی گله نکند و حجت باشد .

سؤال : پس ما شنیده بودیم که این‌ها یک بستری یک ارادتی در وجودشان بوده ؟فرمودند: نه ، مثلاً ابن سعد رفیق امام حسین (ع) بود ، از حر نزدیک‌تر بود ، یعنی حر بدترین آدم بود .
فرمودند: چرا ده روز اول محرم که هنوز عزاء شروع نشده این‌همه شور به پا می‌شود... خب این از بالا تغذیه می‌شود ، شما روز دوازدهم بیا ببین، دیگر تمام می‌شود .
- این که انسان حیوان ناطق است یعنی چه ، بیا از این همه عرفا بپرس ، یکی نمی تواند جواب درست را بدهد که حیوان ناطق  یعنی چه ، حالا جواب این است که یعنی قرآن می خواهد بگوید به غیر از چهارده معصوم (ع) شماها همگی دارید در حیوانیت زندگی می کنید ، همه در جهنم زندگی می کنید ، این چهارده نفر می توانند یک عنایت وجودی بکنند تا خیال شما را به قلب شما برسانند ، شما را از خیال به عقل برسانند ، که باز هم از عقل بیاورند به مرکز وجود خودشان که مرکز خدایی است .

- شما که مکه می‌روی اگر ارواحت حاجی بشود ، ارواحت بالا و جلو حرکت می‌کند ، و زمانی که دستت به کعبه می‌رسد ارواحت هم به خدا می‌رسد ، اما کسی که ارواحش خراب است به کعبه دست می زند اما ارواحش در بازار ابو سفیان می‌چرخد .

- سؤال: ما مگر چند تا ارواح داریم ؟ فرمودند: یکی که ارواح خدایی است، یکی هم یک روح بخاری داریم که بین بدن و روح واسط است .
در مورد روح سوال کردیم ؟ فرمودند : ما با روحمان خیشیت و سنخیت نداریم روح ما الان حیوانی است ، آن روح انسانی می‌خواهد بیاید تا ما روح حیوانی را بیرون کنیم ، تا او بیاید که او امام زمان ماست ، می‌خواهد در ما تجلی کند اما شیطان هی بهانه جور می‌کند و توجیه می‌آوردکه گرسنه و تشنه می‌مانی ، اما وجود ما در حقیقت تشنه خداست ، وقتی تشنگی خدایی در شما می‌آید اینجا در خیال شما تبدیل به نیاز ، به آب می‌شود ، اما اگر خیال نورانی شود از منبع سیراب می‌شود. #خودشناسی / کانال منبع  : @

 

meraj786

 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور