آیا ذات اشخاص را میتون تعقیر داد؟استاد صمدی
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
سه شنبه
۱۳۹۷
تیر
۲۶
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز388
mod_vvisit_counterدیروز562
mod_vvisit_counterاین هفته1415
mod_vvisit_counterهفته گذشته2885
mod_vvisit_counterاین ماه6623
mod_vvisit_counterماه گذشته18888
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2984065

در 20 دقیقه گذشته : 3
آی پی شما : 54.81.76.247
,
امروز : 26 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
آیا ذات اشخاص را میتون تعقیر داد؟استاد صمدی PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط 1001kaleme.ir   
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۴۱

بسم الله الرحمن الرحیم
حال جای یک سؤال باقی می ماندکه آیا یک ولیّ خدا می تواند ذات کسی راکه جدول وجودی خود رالایروبی نکرده وفیض حق رادرآن جاری نساخته تغییرداده ودراو تصرف کند؟ازظاهرآیه اینگونه برداشت می شود که نمی توان ذات شخصی راتغییرداد به خصوص که فعل درروایت باحرف«لن»آمده که برای نفی ابداست.
اتفاقاً حضرت موسی عَلَیهِ السَلام نیزازخداوندتقاضا کردتارب مطلقی که رب پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم بوده است رامشاهده کند(رَبِّ أَرِنِی أَنظُرإِلَیکَ.اعراف/صدوچهل وچهار)اما چون حضرت موسی عَلَیهِ السَلام به رب مقیدمتصل بود وظرفیت تجلی تمام حقیقت خداوند را نداشت باتجلی یک نور آن حقیقت تاب نیاورد وازهوش رفت و(خَرَّ موسَی صَعِقًا.اعراف/صدوچهل وچهار)بعدازاین هم دیگرحضرت موسی عَلَیهِ السَلام چنین تقاضایی نکردچون دانست که آن ظرفیت وجودی را ندارد ونمی توانددرسنت خداوند تصرفی کند به تعبیر حضرت آقا:

حکم حتمی وسنّت بتّی حق سبحانه است که هرتجلی و صفات آن تابع مجلایی که مرآت آن است می باشد.
هرشخصی به اندازۀ آیینه وجودی خودش آفتاب حق را منعکس می کند.وگرنه اگر آفتاب بخواهد به تمام حقیقت،برآیینه بتابد دیگر چیزی ازآیینه باقی نمی ماند ونیست خواهد شد اما بنای حق برنیست کردن نمی باشد.اگربنا بر معدوم کردن بود هیچگاه ماراخلق نمی کرد.سنت الهی براین است که هرکسی درحد واندازۀ خودش زندگی کند ونمی توان این حدود رابرداشت وگرنه نه خورشید درتابیدن خودبخل دارد ونه دریا درجاری کردن آب خود.ولیکن دریا تابع ظرفیت وجودی رود است وآفتاب تابع ظرفیت وجودی آینه وخداوند تبارک وتعالی نیز بر اساس قابلیت هرجدول وجودی تجلی می کند.
منبع،شرح مراتب طهارت حضرت استاد داود صمدی آملی.
نوشته شده درمشکات ولایت.

پاورقی

انقلاب مصدر باب افتعال از ریشه (ق ل ب) و به معنای متحول شدن و تغییر کردن است. معادل این واژه در زبان فرانسوی و انگلیسی آن عبارتست ازRevolution. در اصطلاح فلسفی، انقلاب شي‏ء عبارتست از آن كه ماهيّت یک شى‏ء به ماهیت شیء دیگری تبدیل گردد. در اصطلاحی دیگر انقلاب ذات عبارتست از تبدیل وجود ماهیتی به وجود ماهیتی دیگر بدون وجود ماده مشترکی که صورتها بر روی آن ماده تبدیل گردند.

بحث انقلاب ذاتی یکی از مباحثی است که از قدیم الایام در میان دانشمندان فلسفه مطرح بوده است. تا زمان ملاصدرا اغلب دانشمندان معتقد بودند که انقلاب ذات محال است؛ يعنى محال است که يك شى ء دارای ذاتى داشته باشد و سپس اين ذات تبديل به ذاتی ديگر بشود.البته در صورتی که شىء ذاتى داشته باشد و اين شىء معدوم بشود و بعد از معدوم شدن دارای ذات ديگرى بشود این را انقلاب نمی­گویند.به دنبال پیگیری و رواج همین بحث­ها بود که عده­ای تحت عنوان کیمیاگری به دنبال این بودند که یک ماهیت و جوهر را به جوهری دیگر تبدیل نمایند. مشخصا این افراد به دنبال تبدیل مس به طلا بودند و عده ای دیگر به این علت که این دو، دارای دو ماهیت جداگانه هستند، معتقد بودند که تبدیل این دو به یک دیگر محال است.در صورتی که تبدیل این دو به یک دیگر از موارد انقلاب ذات نیست؛ زیرا در انقلاب، یک عنصر مشترکی در میان دو شیء وجود دارد که در فاصله میان شیء اول و دوم، باقی است.اما در موارد کیمیاگری، ماهیت مس معدوم می شود و طلا به وجود می­آید.

 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور