این عالم دارالسلام الهی است:
   
 

رای گیری

سلام .حضور شمارا خیر مقدم میگوییم .كیفیت مطالب را چگونه ارزیابی می كنید؟
 

تقویم فارسی

 
جمعه
۱۳۹۷
تیر
۲۹
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز72
mod_vvisit_counterدیروز498
mod_vvisit_counterاین هفته2554
mod_vvisit_counterهفته گذشته2885
mod_vvisit_counterاین ماه7762
mod_vvisit_counterماه گذشته18888
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2985204

در 20 دقیقه گذشته : 4
آی پی شما : 54.225.32.164
,
امروز : 29 تیر 1397

 
 
تصویر
شروع شرح دروس معرفت نفس در کانال معرفت نفس
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
سلام مشکات ولایت مدت کوتای است که اقدام به ایجاد کانالی تحت عنوان معرفت نفس کرده عزیزانی که در مباحث معرفت نفس تاکنون مطالعه داشته اند ویا نداشته اند . با عضو در کانال این امکان برایشان ایجاد شده که به فضل الهی شرح دروس معرفت نفس  استاد صمدی آملی را از ابتدا شروع کنند. کانال شرح دروس معرفت  را از طزیق کانال مشکات ولایت وارد شوید . ... ادامه مطلب...
تصویر
به کانال تلگرام مشکات ولایت بیوندید .
چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴
کانل تلگرام مشکات ولایت سلامکانال مشکات ولایت  @meshkatehvelayat این کانال صرفا جهت ارايه مباحث اخلاقي عرفاني وفلسفی پیرامون مباحث حضرت علامه حسن زاده آملی و استاد صمدی آملی ایجاد شده. وهر روزشما با پرسش وپاسخ متفاوتی از موضوعات عرفانی اخلاقی و اجتماعی علامه حسن حسن زاده آملی واستاد صمدی  همراه هستیم.مشکات ولایت عقل فطرت.گام به گام با معرفت نفس... ادامه مطلب...
زبان اعداد
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۲
اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید. پس اگر عدد بدست آمده فرد باشد،... ادامه مطلب...
 
این عالم دارالسلام الهی است: PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 
نوشته شده توسط جواد   
پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۳

بسم الله الرحمن الرحیم

این عالم دارالسلام الهی است:

عالم یکپارچه دارالسلام الهی است، چه اینکه عالم یکپارچه دارالایمان حق است، همچنان که نظام هستی یکپارچه دارالتوحید است.  دار، دارِ وحدت است. خانه ، خانۀ سلامتی است و هر کسی را توحد باشد و تعلق نداشته باشد و هر که را سلامتی باشد، مریض نباشد کانال وجودیش آلوده نباشد و هر که را ایمان باشد کفر نداشته باشد در این دارالتوحید در این دارالاسلام می تواند با تمام موجودات نظام هستی حشر پیدا بفرماید (هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ)، اصلا دارالله است، دارالرحمان است. خانه، خانۀ رحمت است. این بیتِ خانه نظام هستی دارِ حکمت و علم و حقیقت و درایت است که می بینید.  در موجوداتش هیچ  کجی راه ندارد در تمام کلمات وجودی این عالم یک اشتباه یک خطا یک آفرینش بی جا معنی ندارد، از اعضاء و جوارح خودمان گرفته تا اعضاء و جوارح هر موجودی، می بینیم همه یکپارچه روی حساب و اندازه است.
عزیزان من! اینکه می فرمایند خداوند عالم را خلق کرده است، لفظ خلق به این معناست که نظام هستی یکپارچه با حساب است، هیچ چی بی حساب نیست. یکی از معانی خلق، که خداوند عالم را خلق کرده است، یعنی نظام عالم با حساب و اندازه است و در این خلق هم، آنی که این عالم را خلق کرده است، به حساب آنچه که شاکلۀ وجودی خودش بود خلق کرده است نه با خلقت او بی حساب باشد، معنی ندارد که عالم با حساب خلق بشود اما خلق کردن خداوند بی حساب باشد. و هر کسی وقتی چیزی را می آفریند ایجاد می کند او را اندازه اش می گیرد به وفق صفات خودش به وفق حالات خودش بر اساس شاکلۀ وجودی خودش او را اندازه می گیرد. نمی بینید که خیاط وقتی می خواهد برای شما لباس بدوزد به مقدار فراخور علم و فهم وکمال خودش می تواند برای قامت رعنای شما اندازه گیری کند، حال یکی قوی، یکی ضعیف، یکی متوسط.
همه روی حساب است، اصلا بی حسابی در عالم نیست و هر کسی بر طینت خود می آفریند این اصل است ( قُل کُلّ یعمل عَلی شاکِلَتِه) هر کسی بر اساس شاکله وجودی خودش هم شکل خودش می سازد، این آیه شریفه خیلی وسعت دارد هر کسی هر خالقی هر فاعلی هر انجام دهندۀ کاری، یعمل علی شاکله خودش، هر کسی بر طینت خود می طند. اگر حق متعال را در قرآن به اسم الله الرحمن الرحیم الحکیم القدیر السمیع البصیر و... این همه اوصاف او را می بینید معلوم می شود که آثار او، عالَم او، موجودات همه براساس همین شاکله وجودی حق آفریده شده اند. که دار، دار العلم است دار، دار الحکمت است دار الرحمت است دارالبرهان است.
چقدر عالم مزه دارد چقدر این نظام هستی از لحاظ عقلانی و فکری و بالاتر و بالاتر چقدر شریف است چون عزیز او را آفریده است، این طور نیست که ذلیل آفریده باشد، عالم و آنی که آفرید با عزت است وقتی آفریننده با عزت باشد معنی ندارد که آفریده شده عزیز، ذلیل باشد، آن مباحثی که عرض می کنیم تو عزیزی ما ذلیل، آن مباحث اخلاقی است می خواهیم مقایسه کنیم البته.
هر کسی هر صفتی دارد اوصاف او در عمل او جلوه می کند این یک اصل در کل عمل و عامل و معمول است هر کجا هر چه هست، اگر این آقا ساقی است عمل او سقایت است اگر این اقا آشپز است کار او طبخ غذاست براساس وصف خودش عمل می کند این اصل است. و لذا عالم سلام آفریده شد مگر خداوند نعوذب الله ناسالم است! که تا عالم را ناسالم بیافریند و از سالم امکان ندارد ناسالم افریده شود دارالسلام است. نمی شود به عالم دست بزنید در آن پشه اش چه حکمتهاست در هر ذرۀ وجودش چقدر رحمت و سلام است، اگر بنده و شما این جدول و ذات خودمان را، این حقیقت خودمان را سالم نگه داشتیم می توانیم با تمام سالمین عالم ارتباط برقرار کنیم، ما یک جامع جمع جهان نمائی هستیم.
عزیزان من! خبر نداریم که چه داریم و ما را چی آفریدند و ما چه حقیقتی هستیم و اگر بالا برویم و بالاها و نایستیم اهل همت باشیم، مبادا در یک نقطه بایستیم و بگوئیم همین اندازه کمال بس است. عالم را دارالسلام آفریدند و چقدر این لفظ سلام در زیارت نامه ها، به قبرستان به زیارت اهل قبور می رویم، باز با سلام وارد می شویم، به همدیگر که می رسیم در اولین وهله به ما فرمودند ادب به کار بیاورید همدیگر را در دژ سلام بگذارید، پایان نماز هم به سلام ختم می شود آن نمازی نماز است که نمازگزار خودش در دژ سلام قراربگیرد ، پیغمبر را در دژ سلام قرار می دهد، باز هم آقا خوشش نمی آید همین اندازه نه، السلام علیک ایها النبی، می فرماید ما این اندازه خوش نیستیم نه فقط مرا در دژ سلام قرار بدهی و به من سلام هدیه بدهی به خودتان به دیگران سلام هدیه بدهید تنگ نظر نباشید.
منبع، فرمایشات استاد داد صمدی آملی در بحث سلام

 

اضافه‌ كردن نظر

کار برگرامی جهت ارسال نظرات بعد وارد کردن ایمیل خود لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر زیروارد کنید.
مثلا 25+5=30
شما فقط پاسخ را که عدد 30 باشد را وارد کنیدوسپس کلید ارسال را فعال کنید.


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

 

علامه حسن حسن زاده آملی

 

وبسایت هزارو یک کلمه مرکز نشر آثار حضرت علامه ذالفنون حسن حسن زاده آملی واستادفاضل کامل مکمل صمدی آملی

منوی تصویری

قبساتی از مشکات

 
 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مشکات ولایت می باشد.

طراحی و پیاده سازی: ملی سرور